Jak dát výpověď bez zádrhelů poradí vyhledávač práce MyJobsi.cz

Není příjemné výpověď dostat, ale ani ji podávat. Jakkoli jste nyní v práci třeba nespokojení a těšíte se na nové místo nebo chvíli oddechu, většina z nás se nevyhne pocitům trapnosti, někdy dokonce provinilosti a určité nejistoty ohledně toho, jak novinku sdělit.

Může nás však uklidnit fakt, že to nejspíš nebudeme v životě dělat tolikrát a že i v případě, že to nevyjde dle plánu, budeme brzy moci tuto kapitolu úplně uzavřít. Jak ale jít naproti vysloveně „pozitivnímu“ výsledku?

Správná chvíle

To, že za šéfem byste neměli chodit ve chvíli, kdy je bez nálady nebo přímo naštvaný, snad nemusíme zdůrazňovat. Zkuste si vyhlédnout chvíli, kdy je v klidu, nespěchá, nemá neodkladné pracovní úkoly. Správná chvíle se však takto naslepo špatně odhaduje, pokud neznáte jeho denní režim, někdy je tedy lepší si předem domluvit schůzku.

Jestli je to u vás v práci zvykem, pošlete nadřízenému e-mail a zadejte událost do kalendáře, 30 minut by mělo bohatě stačit. Anebo se zkrátka dohodněte ústně.

Chytrá formulace

Nechoďte kolem horké kaše, nechte si rozvláčné úvody a promluvy o vaší historii ve firmě. Šéf bude tušit, že jdete s něčím důležitým, a bude nejspíš nedočkavý slyšet jádro věci. Mluvte klidně, dýchejte, nestěžujte si, popište situaci věcně, i kdybyste odcházeli s velkou nespokojeností a hořkostí.

Emoce byste se měli snažit držet maximálně na uzdě, určitě nechcete náladu nějak eskalovat ve chvíli, kdy budete muset na místě ještě chvíli setrvat.

Dohodněte všechny detaily a společně proberte, zda máte podat výpověď či podepíšete dohodu o ukončení.

Stálý výkon

Po oficiálně sděleném a realizovaném plánu odchodu byste neměli povolit ve své práci. Pracujte důsledně až do posledního dne a případně pomozte zaučit vašeho nástupce – nabídky inzerce práce. Ukážete tím loajalitu a dobrý morální základ.

Nikdy nevíte, kdy se vám kontakt na vaše bývalé pracoviště může hodit anebo kdo se o vás někde může (dobře i špatně) rozpovídat.